"יוצרים עם קשת" בבני ארזים

מאת: יונתן הייק
מדריך בני ארזים ורכז הפרוייקט בפנימיה

 

יוצרים עם קשת הוא מיזם חברתי של חברת קשת (ערוץ 2), שמציע חוגי קולנוע לנוער בפריפריה בהנחיית סטודנטים ובוגרי מגמות קולנוע. לא מובן מאליו שרם נהרי, הבמאי מאחורי סדרות דגל של ערוץ 2 ("אמאל'ה", "אהבה זה כואב"), המפיק אריק קרבר, שריכז את הפרוייקט בגוש דן והתסריטאית רונה סגל, העבירו את הקורס בפנימייה. הם הגיעו לביקור לבדוק האם ניתן לשלב את פנימיית בני ארזים בפרוייקט של הערוץ, התרגשו ממה שראו, והחליטו להישאר ולעבוד עם הילדים בעצמם. קשת המשיכו איתנו שנה נוספת, בבימויה של סגל ועם הצלם יותם שמש- באותה רוח יצירה ואותה מחוייבות.
על הפרוייקט ועל התרומה הגדולה שלו לילדים:

"לייק לאהבה" 2011

הפלא קרה מיד. רוב הילדים הגיעו לקורס כשהם עסוקים בלהראות שאף אחד לא יכול עליהם. ברגע שהמצלמה נדלקה, זה נעלם והילדים הביאו את עצמם:
ניר למשל, היה אמור לשחק בחור שמתכונן לדייט עם בחורה. בתחילת הסצנה הוא היה נבוך ומבוייש, אבל פתאום הניף אגרוף לעבר המצלמה. זאת לא היתה הנחיה של הבמאי. הוא ביטא באותו רגע מה שהרגיש.
רפי התנדנד בין הצורך שלו להראות לילדים האחרים שהוא הכי חזק, לבין הצורך לעמוד בציפיות. אבל מהרגע שהתחיל לשתף פעולה, היה תמיד הראשון שמוכן לשחק, ועזר לילדים שחששו להצטלם להתגבר על הבושה. כשאף בן אחר לא הסכים להצטלם עם ריקי, הוא היחיד שניגש אליה ואמר לה 'בואי, תעשי איתי את הסצנה'. בזכותו ילדים אחרים קיבלו ביטחון.
הסרט התעסק בהשתייכות ובפופולריות חברתית, והילדים הביאו את הניואנסים סביב הצורך להיות קול.. לא יודע איך זה קרה, אבל את הילדים החנונים שיחקו ילדים קולים בקבוצה, והילדים בעלי הגבריות המוחצנת, שיחקו דמויות נשיות.
דני ששיחק אשה, פרח מול המצלמה. ראו שהוא בא להנות מהמשחק. הוא לא תמיד נצמד לטקסטים ואהב לאלתר. אבל לפני הצילומים, הוא ברח מהפנימיה. לא המשטרה, לא שרותי הרווחה בעיר שלו וגם לא המשפחה- אף אחד לא הצליח להחזיר אותו. בבוקר יום הצילומים לסרט, הוא פתאם הופיע בעצמו. הוא ידע שיהיו עונשים, שצפוי לו ריתוק והוא לא ייצא הביתה תקופה ארוכה, אבל הוא היה מוכן לשלם את המחיר.
דנה הצטרפה באמצע הקורס. היא ישבה בצד חודש, ולא הוציאה מילה מהפה. היא הביעה רצון להמשיך לבוא, אבל לא הסכימה להשתתף. אז רם ואריק גייסו את לארה ווסברג, שחקנית מקצועית, בכדי לסדר לדנה פרטנרית. לארה שיחקה את החברה של דנה, ועבדה יחד איתה לכל אורך הצילומים.
רוני פחות אהב להצטלם אבל נדלק על העשיה הקולנועית. הוא התחיל לכתוב, לצלם ולתעד את מאחורי הקלעים של הצילומים. הוא התקבל לפרוייקט הכשרה קולנועית "רואים רחוק" של קשת.
והיה אלי, הילד הכי קשה, הוא זילזל בצוות ההפקה, ניסה לגרור את החברים הטובים שלו, היה בטוח שהם יבואו אחריו. כשזה לא קרה, הוא התחיל לשתף פעולה, ושיחק את הילד החנון. אבל אז, ביום הצילומים הראשון, הוא הופיע רכוב על אופניים שגנב. כאילו להדגיש שהוא עדיין מתנדנד בין הצורך להיות ילד טוב ועבריין. האופניים הגנובות הוחזרו לבעליהם, ובצילומים המשיך לגלם את הילד הטוב.

"האקדמיה" 2012

הפעם החלטנו להעיז יותר. לא לשתף בחוג רק את הילדים הבוגרים שהאמנו שיצליחו לעמוד בדרישות ביתר קלות, אלא ילדים שיוכלו להיתרם יותר.
גם הסרט העיז יותר. התגבש סיפור בדיוני על קושי של ילד חדש להשתלב בפנימייה של ילדים חריגים… בסרט, זאת היתה פנימיה של ילדים עם כוחות על. התסריט של רונה נתן חיזוק חיובי לתיוגים השליליים: ילדים שתפסו את עצמם כ"משוגעים" גילמו "קוראי מחשבות", החנון שיחק פרופסור והילד שלא מפסיק לברוח מהפנימיה הצמיח כנפיים.
התמודדנו עם התנגדויות קשות להשתתף ועם קשיים גדולים לעבוד בקבוצה. כדי לעודד את הילדים ועל מנת לאפשר להם להוציא תסכולים, קשיים ושאלות, הטלנו על הילדים המשתתפים משימה, לראיין ילדים אחרים. השלב הזה היה משמעותי כי בעזרתו הצלחנו להבין את התחושות שלהם.

צילומי הסרט הפעם נמשכו יומיים במקום יום אחד. היו שני ילדים שרבו ביניהם אבל בצילומים אספו את עצמם ושיחקו ביחד, שני ילדים אחרים עשו הכל כדי שיעיפו אותם, התחצפו והפריעו לצילומים ולצוות. ילד אחר ששיתף פעולה במהלך הקורס ננעל ביום הצילומים, אבל גייס "כוחות על" משלו, אסף את עצמו והצטלם. היו ילדים שהכריזו שהם מתנגדים ללבוש את התלבושת של הסרט ואז התלבשו, היו שהודיעו שלא יגידו את המשפט מהתסריט ואז אמרו, שלא יעשו את מה שהבמאי אמר להם ואז עשו. היה מאבק גדול של הצוות לא לוותר עליהם. וכשלא ויתרו עליהם, הילדים עשו עבודה מדהימה.

מעל כולם היה דורי. הכוכב הראשי של הסרט שמגלם את הילד החדש. בהתחלה היתה התנגדות גדולה שלו לשחק בסרט, אבל בהדרגה ההתנגדות עברה והוא גם צילם ועזר מאד בהפקה. הצילומים דרשו הרבה צילומים חוזרים. מדובר בילד שיש לו הפרעות קשב וריכוז והוא חזר שוב ושוב על כל הדרישות בלי תלונות ובלי ויכוחים. כשהילדים האחרים ראו שהוא מצליח, הם השתדלו גם. בסרט, כמו במציאות, סיפר על הקשיים שלו להסתגל למסגרת, ובסופו של הסרט הוא מצמיח כנפיים ועף דרך החלון לחופש. דורי הגיע להקרנה החגיגית של הסרט בסינמה סיטי בראשון לציון. גם משפחתו הגיעה. אחד המדריכים עמד ליד דלת היציאה להבטיח שלא יברח.

 לגלריית התמונות