להתנקם בעולם הישן

באחד הימים ברח גבי מהפנימייה. הוא צלצל לאמו ואמר שחטפו אותו. המשפחה נבהלה: גבי,  17, מתנהל בעצמאות רבה, אבל סביר שעוברי אורח קלטו  את המוגבלויות שלו, וניצלו אותן, והילד נמצא בסכנה גדולה. הסתבר במהרה שהחטיפה לא היתה ולא נבראה. את ההודעה על חטיפתו, מסר גבי לאמו מהאוטובוס, בדרך הביתה. רק לאחר מכן, הסביר שהעובדה שהלחיץ את הוריו גרמה לו הנאה רבה.

גבי מחייך הרבה, מדבר מעט. הוא הגיע לבני ארזים אחרי סידרה של אשפוזים ממושכים בבתי חולים פסיכיאטריים לאחר שהיה קורבן להתעללות מינית בשכונתו. מאז , הוא חזר והתאשפז על רקע התפרצויות אלימות בלתי פוסקות, הזיות שווא ונסיונות אובדנות.

גבי עבר שיקום מוצלח בפנימיית בני ארזים, אבל דווקא הצלחת השיקום והביטחון העצמי שרכש כעת, הולידו בעיה חדשה:

כשהגיע לפנימייה, הוקטן משמעותית המינון התרופתי שקיבל, וגבי נדרש לעמוד בגבולות ההתנהגות הנוקשים של המסגרת. במהרה, הלך תפקודו והבשיל, והוא פיתח כישורי חיים, אחריות ועצמאות. גבי מתבלט בין ילדי המסגרת כמי שנרתם ראשון לסייע לאם הבית והמדריכים יודעים שאפשר לסמוך עליו בכל עניין. בלא יודעין, הוא לקח על עצמו את תפקיד "בן המשפחה המסור והאוהב" שמעולם לא היה בבית.

pr8

לא כך בחוץ. בעת ביקוריו בבית, התקיף באלימות את הוריו ואת אחיו הקטן במתכוון, חיבל ברכוש, ובית הספר הישעה אותו מספר פעמים בעקבות התפרצויות אלימות נגד מורים.

גבי "החדש" הבטוח בכוחותיו – החל לנקום בעולם "הישן".

יש ילדי פנימייה שהוכיחו לעצמם שהם מסוגלים לתפקד טוב ובאופן עצמאי, ונשענים על זהותם החזקה החדשה כדי  "לחסל חשבונות", בעיקר בקרב מי שלא הצליח בעבר להציב בפניהם גבולות.

ילד כזה כאילו אומר להוריו: עכשיו כשאני מרגיש מספיק בטוח ביכולותיי, אני מחזיר לכם על שהוצאתם אותי מהבית, על שאין לי חיים טובים, על כך שאתם מסתדרים עם האחים שלי, אבל לא איתי… על כך שלא האמנתם שאצליח, ובכל זאת הוכחתי שאני יכול. כי אם בהוסטל זה עובד- למה זה לא הצליח איתכם? אולי אתם אשמים, ולא אני?

נסיוננו מראה שגם כאשר ילד עובר תהליך מוצלח, אך המשפחה לא עוברת תהליך יחד עם הילד – לא יתחולל השינוי הרצוי בבית. מסיבה זו חשוב לנו ב"בני ארזים" לספק טיפול משפחתי לכל אורך התהליך.