ד"ר שולמית בלנק

ד"ר בלנק: הטיפול כואב. בהגדרה. ואי אפשר למנוע אותו. להיות קשוח עם הילד שלך הוא פי מיליון קשה יותר מאשר להיות רך איתו.

  שולמית בלנק היא רופאת ילדים ופסיכיאטרית שהטביעה חותם עמוק בשדה הטיפול בילדים ובמתבגרים בישראל אשר תוארו ותוייגו כ"מקרים פסיכיאטרים וקשים".
עוד בתחילת דרכה התריעה נגד אשפוז פסיכיאטרי של ילדים, ונגד מתן תרופות נוגדות דיכאון לילדים וטענה כי אסור שמערכת הבריאות בישראל תטפח לילדים "קריירה של אשפוז".
תפיסה זו עוררה באותם ימים מחלוקת רבה בקרב הקהילה הפסיכיאטרית.
עם חזונה לנגד עיניה, החלה לפעול ב-1993 להקמת מרכז בני ארזים שנפתח בראשון לציון.

המרכז הוקם כדי לטפל בילדים עם בעיות נפשיות והתנהגותיות, ונקלטו בו ילדים שאושפזו בבתי חולים פסיכיאטרים למשך תקופות ארוכות, וילדים שאובחנו על ידי רופאיהם במערכת לבריאות הנפש כבלתי ניתנים לטיפול. הטיפול במרכז נעשה בעזרת כלים חינוכיים והתנהגותיים שאינם פסיכיאטריים.

"התחילו להגיע אלינו ילדים שלא היו בבית הספר שנה שלמה", מספרת ד"ר בלנק, "ילדים שהסתובבו ברחוב מפורקים לגמרי, וגיליתי לתדהמתי שאחרי יום הם מסתדרים. לפעמים אחרי שעה. זה מדהים לראות ילדים ששכבו שנה וחצי במיטה, הפכו את היום ללילה ואת הלילה ליום, והיו להם התקפי זעם נוראיים עם מכות, מגיעים וכאילו רוח המקום שורה עליהם". ("קשוחה עם קבלות", עפרה לקס מוסף "בשבע" 2003)

במהלך השנים ד"ר בלנק המשיכה לדבוק בעקביות בערכיה, והרחיבה את שדה הטיפול שלה ושל המרכז בטיפול בנוער עובר חוק, טיפול בהתנהגויות מיניות פוגעניות וטיפול בהפרעות אכילה.

מאות ילדים שטופלו עד כה ב"בני ארזים" עברו בהצלחה תהליך משמעותי בכל אומדן שיקומי, ורובם ככולם לא נזקקו יותר לאשפוז פסיכיאטרי.

ב-2004 יצא לאור הספר הורים טובים מדי מאת אורלי פוקס-שבתאי וד"ר שולמית בלנק, בהוצאת כנרת זמורה ביתן.

 

Child psychiatrist Shulamit Blank

 

מהטלויזיה

אל החלק השני של הראיון

ד"ר בלנק בתכנית "שאלה משפטית", ערוץ 2. 2013  אנורקסיה: אשפוז או סמכות הורית? 

מהעיתונות

"הבנתי, לפחות בקווי מתאר, את המישנה המוצדקת שהשמיעה אמש ב'פגישה לילית' הד"ר בלנק: לפעמים הילד משווע למישהו שיציב לו גבולות. אני לא בטוח שהייתי יוצא בחיים מפגישה עם הפסיכולוגית ד"ר שולמית בלנק, אבל אין ספק כי הגישה שלה לחינוך ילדים מרעננת בשמרנותה".  טלוויזיה, חנוך דאום, "שני פליקים", מעריב

מלחמה פסיכולוגית, ורד לוי-ברזילי, הארץ, 2003

רענן שקד, ידיעות אחרונות

שובו של הפליק בטוסיק, יוסי קליין, הארץ

אוספת ילדים שאחרים זורקים

 

The Power on No, Newsweek Magazine

 

nw