התחנה לטיפול משפחתי

האמונה שעומדת בבסיס העבודה עם הילד בבני ארזים – היא ששינוי יתחולל אצלו בעזרת עבודה משותפת ורצופה עם בני משפחתו. לצורך הזה, פועלת בבני ארזים התחנה לטיפול משפחתי הכוללת מטפלת משפחתית מוסמכת-מדריכה וצוות בן 9 מטפלים ומטפלות משפחה. התחנה מספקת שירותי טיפול למשפחות הפנימיה, ביה"ס והמועדונית במרכז, וכן למשפחות הפונות באופן עצמאי אל התחנה מחוץ למסגרת. 

ליצירת קשר: מיכל יעקבי רוזנטל, מנהלת התחנה לטיפול משפחתי, טל. 9679546 03,  5208873 052

"ילד יכול לעשות שינוי גדול במסגרת ולחזור להתנהג בצורה נורמטיבית. אך ללא עבודה משותפת עם משפחתו, לא תשתנה התנהגותו הישנה בבית". מיכל יעקבי רוזנטל על טיפול משפחתי בבני ארזים:

הורים רבים מגיעים אלינו למודי אכזבות, לא פעם אחרי שניסו הכל. הם ניסו להבין את הילד, להקשיב לו, להכיל, להזדהות ולוותר, ועברו לא פעם שורה של מסגרות חוץ ביתיות ואשפוזיות קודמות. עם הזמן, מפתחים חלק מההורים דימוי עצמי נמוך ותחושות אשם. ישנם גם הורים המתמודדים בעצמם עם לקויות דומות לאלו של ילדם.

במקרים מסויימים אמנם עשוי ההורה להרגיש תחושת הקלה עם קליטת הילד, ולהניח שעיקר האחריות בטיפול הוסרה ממנו. אך רבים מההורים חשים במקביל גם תחושות של אי אמון, חרדה ובלבול, קושי בהסתגלות לשפה ולמערכת כללים חדשה.
אנו, בבני ארזים, קולטים לא רק את הילדים, אלא גם את ההורים.

עם הקליטה, יחוש לרוב הילד שהצבת הגבולות החדשה מאז כניסתו למסגרת היא החמרה בתנאי חייו. שהיא לוקחת ממנו את הזכויות שקיבל עד אז בבית באופן אוטומטי. מעכשיו, "הזכויות" שהיו שלו ללא תנאים וללא קשר להתנהגותו, הופכות ל"הטבות". את ההטבות הוא מקבל בהתאם ליכולתו לשלוט בהתנהגותו ולעמוד בכללי ההתנהגות בבית, במסגרת ובבית הספר.

ילד יכול לעשות שינוי גדול במסגרת ולהתחיל להתנהג בצורה נורמטיבית, אך ללא עבודה משותפת עם משפחתו, לא תשתנה התנהגותו הישנה בבית. עבודה משותפת עם המשפחה שתחזק את הסמכות ההורית ואת יכולת ההורה להציב גבולות לילד, היא הכרחית.

הטיפול המשפחתי יכול, בנוסף, להעלות על פני השטח בעיות במערכת המשפחתית, שכביכול אין להן קשר לילד, אך הן משפיעות עליו השפעה ישירה. השינוי שיעבור הילד לא יהיה אפקטיבי ללא בירור, ליבון והדרכה בהתמודדות עם הבעיות של המשפחה כולה.

שיתוף פעולה בין ההורים למסגרת חשוב לא רק במצבי משבר וקשיים בפנימייה ובבית. בזמנים הטובים, כשהילד חווה צמיחה ושינוי, מסייע הקשר ההדוק בין המשפחה למסגרת לחוות ולהכיל תחושות של הצלחה. ילד הרואה את הוריו מגיעים לטיפול, מבין שהם לא מצפים שרק הוא לבדו יעשה מאמץ, אלא שמדובר במאמץ משותף. כשההורים חווים הצלחה, יעבור מסר חיובי לילד שהוא יכול להצליח גם, ובאופן הדרגתי, תחזור האחריות מהצוות להורים.