הילדים של עפרה

פרויקט השיפוצים של פנימיית בני ארזים
רכז פרויקט: אביב בסלר

חמישה ילדים ומדריך פנימיה נעצרו מול הכתובת הרשומה על הפתק. מולם לא היתה דירה, לא בניין, לא כתובת. רק קרוון טרמי מט ליפול. לשכת הרווחה בראשון לציון היפנתה אותם לשם לעבודות שיפוץ בבית משפחה מעוטת יכולת. הם הגיעו לכתובת שרשמה להם העובדת הסוציאלית, מצויידים בדליי צבע  מטאטאים  וחומרי ניקוי, והביטו ספקנים על הקרוון המתפרק שמולם.

-"איך אפשר לתקן את זה?" אמר הילד ד.

– "גם עליך אמרו שאי אפשר לתקן"… זרק לו ש.

"הדבר הכי נכון  היה להרוס שם הכל ולבנות מההתחלה", מספר אביב בסלר מבני ארזים, רכז הפרוייקט.  "הקרוון היה מוזנח והתפרק לגורמים. בחורף חדרו מי גשמים דרך הסדקים בקירות, בחדר הילדים ובמקלחת עלה עובש.  אבא חולה, אמא מובטלת, כל המשפחה חיה מקיצבה של הביטוח הלאומי. ואנחנו באים לעזור כמעט בידיים ריקות"…

 הילדים פינו את הארונות והמיטות, סתמו את החורים בקירות עם שפכטל. שפשפו את הקירות עם ברזליות ואקונומיקה, ניקו את שאריות הצבע המגורד מהקירות, סיידו את הסלון בלבן, את חדר הבנים צבעו בצבע ירוק, שאביב המדריך מצא במקרה אצלו בבית, וצבעו בוורוד את חדר הילדה. שבועיים עבדו שם. שלושה ימים בשבוע, ארבע שעות כל יום אחרי שעות בית ספר. בעזרת מעט מאד, הפך הקרוון לבית.

"בני המשפחה נלחצו בהתחלה מכך שאת העבודה עושים ילדים ואולי לא נצליח לעמוד במשימה. אולי  מה שעוד איכשהו מחזיק מעמד בבית, עכשיו יקרוס לגמרי. אבל לאט לאט רכשנו את האמון שלהם. הבית נראה כמו חדש".

ביום האחרון, אם המשפחה עמדה על כך שהיא רוצה לערוך למשפצים של פנימיית בני ארזים מסיבת פרידה. "בבית אין די כסף אפילו כדי לקנות סוכר, וד., גם הוא בא מבית חסר אמצעים המטופל על ידי הרווחה, התלהב והציע להביא מאכל תימני שאמו מכינה. חזרנו למסיבה עם שתייה וכיבוד מהפנימייה, ד. הביא את התבשיל מהבית, אם המשפחה הכינה מרק והקריאה לילדים ברכה שכתבה. "היא הודתה לנו וזלגו לה דמעות", אומר ד. "גם אנחנו התרגשנו. אמרנו שנהנינו לעבוד אצלם. אנחנו באנו לעבוד, אבל בסוף הודינו להם על האירוח".

"חוויית ההתנדבות היתה חדשה לגמרי לילדים", מספר אביב. "כל כך הרבה מתנדבים ואנשים טובים עבדו איתם כל החיים, והנה עכשיו הם עצמם מתנדבים כדי לשמח אחרים. כמה כוח היה בנתינה כזאת".

זה היה הבית הששי שהילדים שיפצו במהלך אותה השנה.

הפרויקט נערך בשנת 2011 בזכותה של הסופרת עופרה אליגון, שהלכה לעולמה בדצמבר 2012. עפרה אליגון התלהבה מרעיון הפרויקט, ותרמה לו.
הפרויקט משלב בין הכשרה מקצועית ותעסוקתית, הקניית ערכי התנדבות ולקיחת אחריות אישית.

השלבים:

  • הכשרה ראשונה- הילדים מסייעים לאנשי מקצוע בשיפוץ אחד מחדריהם או חדר האוכל והמקלחת שלהם בפנימייה.
  • התנדבות- הילדים יוצאים לקהילה. לחדש, לסייד ולערוך שיפוצים קלים בבתי קשישים ומשפחות נזקקות, וכן מסייעים בהובלת רהיטים וציוד החסרים בבתים אלה.
  • עזרה בבית- הילדים נרתמים לעבודות שיפוץ בבתיהם, לפי הצורך.
  • הכשרה מקצועית בשכר – הילדים משתלבים בעבודה במסגרת  או בתיווך חברות המשתפות פעולה עם הפרויקט.